ENGLISH - SLOVENSKY


„V istom momente OSN vyhlásila, že polovica ľudstva teraz žije v mestách, odvtedy sa spustila lavína kníh a bienále, ktoré hovoria len o mestách. Výsledkom je obrovský deficit v chápaní toho, čo sa deje na vidieku, kde dochádza k skutočne radikálnym zmenám.“ Rem Koolhaas

„Názov Medzinárodnej výstavy architektúry sa zvyčajne vyhlasuje v angličtine aj v taliančine. V roku 2025 bude zhustený do jediného slova pre oba jazyky prostredníctvom spoločného latinského: intelligens. Názov Intelligens je spojený s moderným termínom „inteligencia“, ale evokuje aj širší súbor súvisiacich významov. V skutočnosti posledná slabika „gens“ znamená latinsky „ľudia“. Objavuje sa nový, fiktívny koreň, ktorý naznačuje budúcnosť inteligencie, ktorá je inkluzívna, rozmanitá a nápaditá nad rámec dnešného obmedzeného zamerania na AI.“ Carlo Ratti
Názov Bienále Architettura 2025 je Intelligens. Prirodzené. Umelé. Kolektívne.

"Bez pokrokárskeho rozvoja vidieka sa Slovensko nestane prosperujúcou krajinou. Nutné zmeny nie možné naštartovať bez účasti tých, ktorí na vidieku žijú alebo sa s ním identifikujú." Juraj Buzalka

„Kreativita nie je vyjadrená ako nachádzanie nových foriem, ale ako preformulovanie existujúcich obmedzení. Opísaním problému novým spôsobom sa objaví neočakávané riešenie.“ Stan Allen: Umelá ekológia, Reading MVRDV

INTRO
X je projekt venovaný téme periférnej utópie. Zameriava sa na konkrétnu lokalitu, ale jej cieľom je prekonať mestské/vidiecke a miestne/globálne rozdiely. Veríme, že keď čelíme rýchlym zmenám a náročným otázkam, nemali by sme stáť na mieste ako jeleň vo svetle reflektorov.

Projekt X, ktorý spája kreatívcov a odborníkov z celého sveta, skúma a spochybňuje koncepty človeka, prírody a technológie, pričom navrhuje experimentálne návrhy pre paralelnú budúcnosť: utopický mix biotopie, umelej inteligencie, technológie a sociologickej súdržnosti: provokatívna túžba po (paralelnej) budúcnosti. Vytvorenie paralelnej budúcnosti prostredníctvom paralelných prepojení: nekonečný počet Xiek sa prelína do virtuálneho networku (bez centier) budúcnosti.

Na rozdiel od projektov, ktoré tvoria návrhy nových a nových utópií, my navrhujeme nový spôsob myslenia o utópiách. Kde sa spoločenské vedy a kreatívne disciplíny podieľajú na každodennej spoluúčasti pri vytváraní a adaptabilite mestského prostredia. Ako interdisciplinárny tím chceme, aby bol projekt prehľadný a dostupný pre každého vo všetkých jeho aspektoch.

KDE?
Skúmaná oblasť je vidieckou krajinou na východnom Slovensku. Geograficky ho vymedzuje východoslovenská nížina prechádzajúca do Tokajskej vinohradníckej oblasti, východný výbežok Karpát (prales na hranici Slovenska, Poľska a Ukrajiny), na západe mestá Košice a Prešov, a na východe o západnú časť Zakarpatskej Ukrajiny, a priľahlých oblastí Poľska a Rumunska. Región sa nachádza v Európskej únii, zostáva však oblasťou s jedným z najnižších HDP, minimálnymi mzdami pod 1000 eur a neustálym únikom mozgov. Pre porovnanie, veľkosť oblasti je podobná takmer 9 miliónovej aglomerácii Londýna a regiónu Randstad v Holandsku. Územie je dostupné všetkými smermi do hodiny jazdy autom, čo má veľký potenciál (pri zlepšení infraštruktúry). S trochou fantázie tu môžeme aplikovať koncept 15-minútového mesta. Región si možno predstaviť ako križovatku nielen geograficky, ale aj filozoficky a politicky.

PREČO?
Všetci máme X, miesto, ktoré milujeme a sme s ním spojený, vďaka jeho poetike, histórii a kultúre, detstvu, spomienkam a snom. X je všade a X je každý.

SOM Z EXITU
Vtipná odpoveď na jednoduchú otázku: odkiaľ si? V jazykovom kontexte je preklad slova „východ“ do slovenčiny (a niektorých ďalších slovanských jazykov) identický s prekladom slova „exit“. V bývalom Československu sa oblasť východného Slovenska nazývala jednoducho „východ“. Byť z východu/exitu môže odkazovať na geografickú polohu, ale aj na celý súbor osobnostných čŕt, ako aj na iné kultúrne charakteristiky, ako je umenie, architektúra a používanie jazyka. To vytvára celkový obraz o špecifickej individuálnej a regionálnej identite jedinečnej pre daný región. Identita, ktorá platí pre všetky národnosti a etniká zastúpené v tejto časti Európy. Hoci v Rakúsko-Uhorsku geograficky patrilo k severovýchodu, tento región bol perifériou ríše. A dnes je to periféria Európskej únie. Teraz späť k vtipu. V kontexte nesprávnej odpovede na otázku pôvodu nesie hlbší význam. Hovorí o trochu slabšej angličtine dotyčného: nedostatok, ktorý sa im však darí kompenzovať suverénnou, pohotovou odpoveďou a sebavedomím. Sprevádzané istou dávkou drzosti a ambíciou sa ukázať. Tento človek sa v živote jednoducho nestratí, či už bude v Košiciach, Michalovciach, Miškovci, Bratislave, Kyjeve, Budapešti, Viedni, Prahe, Londýne alebo New Yorku. Preklad – som z východu – do iného jazyka nám poskytuje správny význam slova exit: únik podčiarkujúci aspekt migrujúceho národa. Státisíce a možno aj milióny ľudí rôznych spoločenských vrstiev opustili a stále opúšťajú región najmä z ekonomických dôvodov, ale aj pre väčšiu slobodu a rozmanitosť príležitostí. Napriek tomu však určite existujú dôvody, prečo ľudia zostávajú. A vtip začína byť vážny.


HISTÓRIA
Oblasť a jej mnohotvárna populácia prešli sa nachádzali v rôznych štátnych útvaroch. Bola súčasťou Veľkej Moravy, Rakúsko-Uhorska, Haliče, Podkarpatskej Rusi, Osmanskej ríše, Československa a Sovietskeho zväzu. Teraz sú to slobodné moderné štáty. Bola to pod „ochranou" Varšavskej zmluvy" alebo NATO. Dnes je takmer celé územie v Európskej únii. Odohrali sa tu bitky takmer všetkých veľkých európskych vojenských konfliktov a bolo tu vybudovaných veľa plotov. Dnes územie tvorí tzv. schengenskú hranicu Európskej únie. Vzťahy medzi niektorými národmi sú dodnes traumatické. Ale  vízia spoločnej budúcnosti v EÚ prekrýva väčšinu ťažkostí. Dúfajme, že čoskoro a v mieri aj spolu s Ukrajinou.

CHARAKTER
Danubia, nová kniha Simona Windera, ponorí čitateľa do víru alchýmie, kráľovskej rodiny, kostier, šperkov, medvedích priekop, nešťastných manželstiev a močacej (guinea-pig) dediny. Kaleidoskop hudby, pirátstva, náboženstva a bojov, to je história zvláštnej dynastie a ľudí, ktorým vládla, ktorí hovorili mnohými rôznymi jazykmi, žili v širokej škále krajín, verili v rôznych bohov a často prejavovali výraznú nevďačnosť voči svojmu čudnému vládcovi vo Viedni. Práve obdobie strávené v rakúsko-uhorskej monarchii dalo regiónu nezameniteľný charakter. Rovnako ako "The Grand Budapest Hotel", film Wesa Andersona a jeho jedinečná téma uniforiem, parných železníc, koncertov, mestského korza. Môžeme to vidieť v architektúre mesta, kultúre, filme, literatúre a hudbe. A mnohí umelci sa to snažili zachytiť. Pochádza odtiaľ množstvo známych osobností, ktoré spája téma migrácie. Kým by bol Andy Warhol, keby jeho rodičia neemigrovali do Spojených štátov?

UKRAJINA
„To, čoho môžeme byť svedkami, nie je len koniec studenej vojny alebo uplynutie určitého obdobia povojnovej histórie, ale koniec histórie ako takej... To je konečný bod ideologickej evolúcie ľudstva a univerzalizácie západnej liberálnej demokracie ako konečnej formy ľudskej vlády“. Francis Fukuyama, Koniec dejín a posledný človek (1992). 24. februára 2022 sa však svet zmenil. Zmenil sa aspoň svet, ktorý sme poznali po páde železnej opony a ktorý sa snažil opísať Francis Fukuyama. Rusko spustilo bezprecedentný vojenský útok na Ukrajinu. Čin, ktorý šokoval celý svet. Najmä štáty bývalého sovietskeho bloku boli veľmi pobúrené, ale aj znepokojené. Sú tí, ktorým sa už podarilo stať sa členmi EÚ a NATO, naozaj v bezpečí? Ukrajinu by už teoreticky mohli pohltiť ruskí vojaci a byť na východných hraniciach NATO, ako tomu bolo pred viac ako 30 rokmi. Predstavme si však iný scenár – Ukrajinu v EÚ a NATO ako nové centrum X na jej západných hraniciach. Miesto, kde obchod a tovar prúdia do EÚ a na Ukrajinu: voľný pohyb pracovnej sily, ľudského kapitálu, turistov... a žiadnych zbraní.

TOPOFÍLIA
Z Wikipédie, voľnej encyklopédie: Topophilia (z gréčtiny topos „miesto“ a -philia, „láska“) je silný zmysel pre miesto, ktorý sa často mieša so zmyslom pre kultúrnu identitu medzi určitými ľuďmi a láskou k určitým aspektom. takého miesta. História termínu Autobiografia Alana Wattsa In My Own Way (1972) začína vetou: „Topophilia je slovo, ktoré vymyslel britský básnik John Betjeman pre zvláštnu lásku k zvláštnym miestam.“ Bol to však W. H. Auden, ktorý použil tento výraz v roku 1948 v úvode k básnickej knihe Johna Betjemana Slick but Not Streamlined, pričom zdôraznil, že výraz „má málo spoločného s láskou k prírode“, ale závisí od krajiny naplnenej zmyslom pre históriu. Tento termín sa neskôr objavil vo veľmi vplyvnom diele francúzskeho filozofa Gastona Bachelarda The Poetics of Space (1958). Yi-Fu Tuan použil termín pre citové prepojenie medzi osobou a miestom ako súčasť svojho rozvoja humanistickej geografie. James W. Gibson vo svojej knihe A Reenchanted World (2009) tiež tvrdí, že topofília alebo „láska k miestu“ je biologicky založené, úzke kultúrne spojenie s miestom. Gibson hovorí, že takéto spojenia boli v modernosti väčšinou zničené, ale tvrdí, že „stále viac ľudí sa ich pokúša znovu objaviť“.

VIDIEK: BUDÚCNOSŤ
„Rozhodli sme sa zamerať na 98 % zemského povrchu, ktorý nezaberajú mestá,“ hovorí Koolhaas nenútene, ako keby to zadanie bola ako ktorákoľvek iné. „V istom momente OSN vyhlásila, že polovica ľudstva teraz žije v mestách, odvtedy sa spustila lavína kníh a bienále, ktoré hovoria len o mestách. Výsledkom je obrovský deficit v chápaní toho, čo sa deje na vidieku, kde dochádza k skutočne radikálnym zmenám.“ Výstava, ktorej kurátormi sú Rem Koolhaas a Samir Bantal z OMA/AMO a bola navrhnutá v spolupráci s Troyom Conradom Therrienom z Guggenheim, Countryside, spochybňuje predpoklad, že neustále rastúca urbanizácia je nevyhnutná. Výstava skúma radikálne zmeny vo vidieckych, odľahlých a divokých územiach, ktoré sú tu kolektívne označené ako „vidiek“ alebo 98 % zemského povrchu, ktoré nezaberajú mestá. Jeho obsah pochádza od veľkého konzorcia spolupracovníkov zastupujúcich rôzne globálne geografické oblasti a široké spektrum odborných znalostí.

MEGA - NOVÝ BAUHAUS
Od biblických projektov, sci-fi filmov, vízií, konceptov, Brasilia, čínskych zón voľného obchodu, Bauhausu, Neuferta až po New Bauhaus. Obyvatelné udržateľné projekty. Brasilia Oscara Niemeyera, Delirious New York Rema Koolhaasa, Hong Kong, Petržalka, George Orwell 1984, Silicon Valley, Telosa City od BIG, Man made Islands in Dubai, Le Corbusier: Plán mesta Zlína pre Baťu, Blade runner, Cyberpunk, film Piaty element, Howard's Garden City Concept, Exodus alebo dobrovoľní väzni architektúry, Archigram, Veľké pyramídy, Metropolis, Megamesto The Line, Akýkoľvek urbanizmus, ČSR 1918 – Ako vybudovať štát, Babylonská veža, Projekt Japonsko – Rozhovory o metabolizme , atď.

„Píše sa rok 50 pred nášho letopočtu. Gália je úplne okupovaná Rimanmi. No, nie celkom... Jedna malá dedina nezdolných Galov sa stále bráni útočníkom. A život nie je ľahký pre rímskych legionárov, ktorí obsadzujú opevnené tábory Totorum, Aquarium, Laudanum a Compendium...“ AsteriX a ObeliX

„Izolovaný človek nevyvíja žiadnu intelektuálnu silu. Je potrebné, aby bol ponorený do prostredia iných mužov, (...). Potom možno urobí malý vlastný výskum a urobí niekoľko objavov, ktoré sa prenesú na iných ľudí. Z tohto hľadiska treba hľadanie nových techník považovať za uskutočňované ľudskou komunitou ako celkom, skôr ako jednotlivcami. Alan Turing

„Hlavné mestá zohrávali v histórii starovekej Číny obzvlášť dôležitú úlohu. Boli sídlom Nebeských alebo Dračích cisárov a miesto, kde sa podľa mytológie zem a nebo spájajú v jedno, aby zabezpečili podmienky pre spravodlivú vládu.“ Wikipedia

ČO?
Komplexný architektonický projekt/koncept nového centra, inovatívna mestská alebo vidiecka substancia - predmet. Na pozadí Nového Bauhausu obnovujúceho tradíciu špekulatívnych vizionárskych projektov v európskom prostredí. Hľadanie inovatívnych spôsobov myslenia prostredníctvom permanentného testovania. Hľadanie nových postupov a nachádzanie vzorcov, návrhov a správania. Vytvorenie testovacieho miesta, laboratória pod holým nebom pre inovatívne nápady v architektúre a urbanizme. Hľadanie možných perspektív a scenárov možného vývoja v dobe nestabilnej recesie. Za účelom budúceho vývoja, reštartu, ukončenia depresie a spustenia/kopnutia do periférií. Cezhraničná a interdisciplinárna spolupráca. Spájanie regiónov EÚ a testovanie potenciálu zapojenia Ukrajiny. Prispievanie k diskusii o súdržnosti a budúcnosti celého spoločenstva EÚ.

Inovácie v kreatívnom priemysle začínajú novými technológiami, ale aj v ich spojení s tradičnými disciplínami. Takto vzniká nový spôsob abstraktného myslenia – inovácie v kreatívnom priemysle. Ako je opísané v Clarkovom románe, Prvorodení zistili ako preniesť svoje vedomie do počítačov, a tak sa z nich stali mysliace stroje. Nakoniec aj toto prekonali a dokázali sa úplne pretransformovať z fyzických do netelesných foriem – „Páni Galaxie“ – nesmrteľní a schopní cestovať veľkou rýchlosťou. Prvorodení opustili fyzickú formu, ale ich výtvory, Monolity, zostali a tieto pokračovali v plnení svojho pôvodného posolstva.

Príroda je založená na chemických reakciách. Ľudský genóm je súhrnom všetkých genetických informácií zapísaných v DNA vo vnútri ľudských buniek. Technológiu a počítače, podobne ako AI, navrhli a naprogramovali ľudia. Naším cieľom je definovať nový program, súhrn prírodných a technologických procesov, kombináciou vyššie uvedeného s dôrazom na inovácie v kreatívnom priemysle.

Stredoveké komúny v európskom stredoveku prisahali vernosť vzájomnej obrane (vojenskej aj obrane tradičných slobôd) občanov mesta. Mali mnoho podôb a veľmi sa líšili v organizácii a makeup. Obce boli prvýkrát zaznamenané koncom 11. a začiatkom 12. storočia, potom sa stali rozšíreným fenoménom. Väčší rozvoj mali v stredo-severnom Taliansku, kde sa z nich stali mestské štáty založené na čiastočnej demokracii. Zároveň sa v Nemecku stali slobodnými mestami, nezávislými od miestnej šľachty. Wikipedia

Vo Svätej ríši rímskej sa súhrnný termín slobodné a cisárske mestá (nem. Freie und Reichsstädte), stručne povedané slobodné cisárske mesto (Freie Reichsstadt, latinsky: urbs imperialis libera), používal od 15. storočia na označenie nezávislého mesta. ktoré malo určitú autonómiu a bolo zastúpený v cisárskom sneme. Cisárske mesto malo štatút cisárskej bezprostrednosti a bolo podriadené iba cisárovi Svätej ríše rímskej, na rozdiel od územného mesta (Landstadt), ktoré bolo podriadené územnému kniežaťu – či už to bol cirkevný pán (knieža-biskup, knieža-opát) alebo svetské knieža (vojvoda (Herzog), markgróf, gróf (Graf) atď.)Wikipedia

Habsburská monarchia, známa aj ako Habsburská ríša, bola súhrnom ríš, kráľovstiev, vojvodstiev, žúp a iných entít, ktoré ovládal rod Habsburgovcov. Od 18. storočia sa označuje aj ako Podunajská monarchia alebo Rakúska monarchia. Mestské privilégiá alebo mestské práva boli dôležitou črtou európskych miest počas väčšiny druhého tisícročia. Mestské právo obvyklé v strednej Európe pravdepodobne pochádza z talianskych vzorov, ktoré sa zasa orientovali na tradície samosprávy rímskych miest. Súdne bola mestská časť (alebo meštianstvo) odlíšená od vidieka prostredníctvom listiny vládnuceho panovníka, ktorá definovala jej výsady a zákony. Spoločné privilégiá zahŕňali obchod (trhovisko, skladovanie tovaru a pod.) a zakladanie cechov. Niektoré z týchto privilégií boli trvalé a mohli naznačovať, že mesto získalo právo nazývať sa mestskou časťou, preto sa používa termín „práva mestskej časti“ (nem. Stadtrecht; holandsky stadsrechten). Mohla by sa poskytnúť aj určitá miera samosprávy, zastupovanie prostredníctvom snemu a daňové úľavy. Existovalo viacero úrovní; napríklad vo Švédsku základná kráľovská listina zakladajúca štvrť umožňovala obchod, ale nie zahraničný obchod, čo si vyžadovalo listinu vyššieho stupňa poskytujúcu základné práva. Wikipedia

KTO?
Winy Maas, FUTURESEARCH studio, Terreform ONE, Liam Young, Atlas.design (3DAI startup), MAD Architects, Moon Hoon, Archiworkshop, PRAUD, Paradigma Ariadne, GFI, DSRNY, LOLA Landscape Architects, The Point Labs, Spolka.cc, Východne pobrežie a iní…
MIT, NYU, Soueltech, UMPRUM Praha, CVUT Praha, FADSTU Bratislava, TUKE Kosice, UMB, University of Amsterdam, Leiden University, T?F, Ro3kvit - koalícia pre Ukrajinu a ďalšie inštitúcie, lokálne a globálne iniciatívy a jednotlivcov.

A/ TEORETICKÁ MESTSKÁ JEDNOTKA/KRAJINA
Inter/transdisciplinárny tím (s pomocou technologických nástrojov a AI) navrhujúci špekulatívnu, adaptabilnú URBÁNNU jednotku – cloud alebo krajinu. Predpokladáme vznik rôznych (aj náhodných) tvarov a zhlukov.
+ využitie všetkých dostupných moderných technológií a AI na strane parametrického dizajnu, čo nám umožňuje pochopiť vzťah medzi všetkými funkciami a prispôsobivosť + AI na strane prírody a ekológie (Artificial Ecology) a dizajnu
(referenčné projekty: MVRDV biotopia + ecotopia + metacity datatown, TERREFORM ONE Urbaneering Brooklyn 2110, MOSHE SAFDIE habitat 67, metabolizmus, biodesign, lego, jenga)

https://www.mvrdv.com/projects/147/metacity--datatown-
https://www.terreform.org/urbaneering-brooklyn
https://en.wikipedia.org/wiki/Habitat_67
https://en.wikipedia.org/wiki/Metabolism_(architecture)
https://en.wikipedia.org/wiki/Lego
https://en.wikipedia.org/wiki/Jenga

B/ DIGITAL MASTERPLANNING
Inter/transdisciplinárny tím (s pomocou technologických nástrojov a AI) bude navrhovať digitálny masterplan alebo urbanistický návrh pre konkrétnu komunitu.
Situované okolo fyzického alebo metaforického miesta symbolizujúceho účel, dôvod, odhodlanie a zmysel existencie celého spoločenstva, spojeného s väčším či menším celkom. Hustota + interakcia = obývateľnosť. Predpokladáme vznik rôznych (aj náhodných) tvarov a zhlukov.
+ výzva využiť všetky dostupné moderné technológie a AI na strane parametrického dizajnu, čo nám umožňuje pochopiť vzťah medzi všetkými funkciami + AI na strane ekológie (Artificial Ecology) a adaptability
(referenčné projekty: stredoveká komúna, GFI Bratislava - dom budúcnosti dubaj 2023 v kategórii samonosný dom, MVRDV Almere Oosterwold)

https://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_commune
https://architecturecompetitions.com/houseofthefuture/
https://www.mvrdv.com/projects/32/almere-oosterwold

C/ APLIKOVANÝ DESIGN
Inter/transdisciplinárny dizajnérsky tím (s pomocou technologických nástrojov a AI) pracuje na základe výsledkov výskumu predchádzajúcich kapitol A + B a teoretického výskumu celého projektového tímu. Predpokladáme priebežné dopĺňanie ďalších zadaní v skúmanom regióne, ako aj v celej Európe a na celom svete.

OBEC BUDÚCNOSTI
Navrhnúť (pomocou technologických nástrojov a AI) obec, alebo novú časť ekologickej obce, s využitím prírodných zdrojov (geotermálne pramene a pod.) a analyzovať, preskúmať mozaiku a sociálnych problémov skúmanej lokality - na základe objednávky samosprávy : Košického samosprávneho kraja.

NOVÁ MESTSKÁ ŠTVRŤ
Navrhnúť (pomocou technologických nástrojov a AI) úplne novú štvrť, brownfield v južnej časti mesta Košice v súlade s novým územným plánom mesta. Skúmanie všetkých možností využitia moderných technológií pri rozprávaní príbehov, testovanie všetkých známych postupov pri tvorbe urbanizmu a testovanie rôznych foriem bývania a jeho pomeru k iným funkciám – v spolupráci s útvarom Hlavného architekta mesta Košice.

D/ PARCELY, POZEMKY A UMELECKÁ METAFORA
Umelecké inštalácie na testovacích parcelách projektu: v centre mesta, na hranici medzi mestom a vidiekom a uprostred ničoho na vidieku. Metafora projektu. Navrhnuté s pomocou najmodernejších nástrojov a AI, ekologicky, v súlade s prírodou, pre prírodu, faunu a flóru. Inštalácia na oboch stranách schengenskej hranice - bod obratu (DMZ v Kórei), využitie opustených budov, ukážka prispôsobivosti - plávajúci pavilón puzzle/jenga, prístrešok slúžiaci nielen komunite, ale aj biznisu (Reef of Terreform ONE), cloud (DSRNY), skladací Peking (Hao Jingfang: Skladací Peking román), mikro zásahy, mix architektúry a umenia atď...

E/ APLIKOVANÝ HYPOTETICKÝ DESIGN
Navrhnúť vybrané projekty na základe výsledkov výskumu predchádzajúcich kapitol a teoretického výskumu celého tímu. Predovšetkým na hraniciach Ukrajiny, ale aj v spolupráci s Ukrajinou, Maďarskom, Slovenskom, Rumunskom a Poľskom. Spochybniť paradigmu o umiestnení lacných surovín na bývalej západnej hranici ZSSR (súčasná Ukrajina). Budúca integrácia Ukrajiny do EÚ a súvisiace výzvy. Lesy medzi SK, PL a UA, budúcnosť a návrat k pôvodnej gravitácii v celom regióne mesta Užhorod, energetický, logistický a dopravný HUB, Slemence - rozdelená obec (ZSSR - ČSSR), zákutia lužného lesa okolo povodia Tisy, súmestie Košice - Prešov, Tokaj, turizmus a/alebo high-tech poľnohospodárstvo.


F/ NEZÁVISLÉ VOĽNÉ VÍZIE
V priebehu projektu (v podstate hneď v prípravnej fáze) sa začali objavovať vízie nielen v rámci byť site specific, ale aj ich kombinácie a mixu vyššie uvedených prístupov. Projekt má ambíciu vytvoriť platformu na diskusiu o slobodných víziách a pre nezávislé príspevky.

G/ VIDEOHERNÉ VÝSTUPY
Výsledky všetkých fáz designu (predovšetkým s pomocou modelov generovaných AI) sa prenášajú do Unreal Engine 5 herného prostredia, skúmané z pohľadu hráča hrajúceho hru – prezentované aj ako film. Dá sa spracovať aj ako spoločenská hra v mierke ľudskej postavy na vysvetlenie všetkých súvislostí. Za spoluprácu popredných tvorcov futuristického designu - výsledky v štýle sci-fi filmov.

H/ TEORETICKÉ SKÚMANIE A VYHODNOCOVANIE PROCESU
Interdisciplinárnosť a transdisciplinárnosť predpokladá zapojenie všetkých zainteresovaných strán do procesu navrhovania a celý proces skúmať a priebežne vyhodnocovať.


AKO?
Kontrafaktuálna história (tiež virtuálna história) je formou historiografie, ktorá sa pokúša odpovedať na otázku Čo keby? otázku, ktorá vyplýva z kontrafaktuálnych podmienok. Ako metóda intelektuálneho skúmania kontrafaktuálna história skúma históriu a historické incidenty extrapoláciou časovej osi, v ktorej sa kľúčové historické udalosti buď nevyskytli, alebo mali výsledok odlišný od skutočného historického výsledku. Kontrafaktuálna história hľadá „dohady o tom, čo sa nestalo alebo čo sa mohlo stať, aby pochopila, čo sa stalo“. Vytvorila literárny žáner, ktorý sa rôzne nazýva alternatívna história, špekulatívna história, alohistória a hypotetická história.

Alternatívna história (tiež označovaná ako alternatívna história, alohistoria, althist alebo jednoducho AH) je podžáner špekulatívnej fikcie, v ktorej sa jedna alebo viac historických udalostí udialo, ale sú vyriešené inak ako v skutočných dejinách. Ako dohady založené na historických faktoch alternatívne historické príbehy navrhujú Čo ak? scenáre o kľúčových udalostiach v dejinách ľudstva a súčasné výsledky veľmi odlišné od historických záznamov. Niektoré alternatívne histórie sa považujú za podžáner sci-fi alebo historickej fantastiky.

Ambíciou projektu je analyzovať povahu konfliktu medzi hranicami centra – vidieka na príklade osídleného územia historicky rozdeleného do rôznych štátnych útvarov. Vzťahy medzi regiónmi boli narušené mocenskou dynamikou medzi centrami a viacerými plotmi, ktoré sa v priebehu dejín stavali. Kde napríklad mohla byť Bratislava v minulosti vnímaná ako predmestie Viedne. Viaceré historické regióny stratili svoju ekológiu obchodu a interakcie (Hont - Budapešť alebo Zemplín - Užhorod): ocitli sa za ideologickými a politickými hranicami. Hlavné mestá sú vnímané ako nadradené a často medzi sebou komunikujú lepšie ako s vlastnou krajinou. Nedôvera (v prípade etnických Slovákov) voči bližšiemu zahraničnému hlavnému mestu: Budapešť je o to pochopiteľnejšia. Centrá sú obľúbené napriek mnohým alternatívam a alternatívnym spôsobom nazerania na túto problematiku. 300-tisícové Košice majú napríklad letisko a každodenné spojenie s celým svetom a infraštruktúru, ktorá napriek mnohým snahám o súdržnosť má stále prvky historickej centralizácie. Centrom sa nevyhneme. Masa ľudí môže byť plusom (ak ide o klientov), ale aj prekliatím (neudržateľný turizmus). Pre periférie to platí opačne. Konštrukcia historickej polohy a relativity k centru, periférii môže byť aj iná ako len geografická: môžeme ju chápať aj ako dobrovoľné vymedzovanie sa voči systému či väčšine. Môžeme vidieť tento región ako v kríze, hoci kríza nie je nevyhnutne naliehavá, ale postupom času sa stáva skutočnou. Ako píše Juraj Buzalka, hľadanie vízie pre vidiek je kľúčom k budúcnosti vidieka (a nielen na Slovensku).

Periférie predstavujú dlhodobú výzvu pre zodpovedné riadenie. No v tomto kontexte aj napriek astronomickým investíciám pre svoju krehkosť väčšinou skrachovali. Komunistický režim analyzoval pomery na periférii Československa s ohľadom na prosperitu a zisk. Prírodné podmienky tradičného poľnohospodárstva (a príbuzensko-kultúrny vzťah k pôde) boli zničené násilnou kolektivizáciou. Ako satelitný štát priamo zapojený do Rady vzájomnej hospodárskej pomoci využil blízkosť zdrojov (ropa, plyn, čierne uhlie a železná ruda) na východnej hranici na vybudovanie priemyselnej utópie: najväčšej tepelnej elektrárne v strednej Európe, rafinérie a oceliarne (v súčasnosti mení vlastníka z americkej ocele na japonský Nippon). Tento krok vytvoril tisíce nových pracovných miest (výsledkom bol pestrý život na konci komunizmu v 80. rokoch), no nástup trhových mechanizmov túto krehkú utopickú mikrovíziu úplne zničil. Dnes región stále zápasí s masívnym vyľudňovaním a vojnou v susednom štáte. Napriek tomu je (mikro)mozaika problémov jednotlivých dedín veľmi pestrá: nedostatok pracovných miest, investícií, zlá infraštruktúra, chudoba, napätie medzi menšinami (etnickými aj národnostnými) atď. Okrem toho klasické (historické) spoliehanie sa na tzv. centrum (osvietený panovník, vláda alebo EÚ), ktoré vyrieši všetky problémy.

Ďalšou ambíciou projektu je zistiť podstatu problémov a aktivizovať spoločnosť a napomôcť jej ozdravnému procesu.

Diskurz okolo volieb sa dlho sústreďoval na poskytovanie istôt. Ako však nekompromisne hovorí Rem Koolhaas, vedie to k tomu, že „Európania sa usilujú len o pohodlie a bezpečnosť. Inými slovami o lenivosť.“ Preto, keď parafrázujeme slogan Back from Utopia do nášho Back to Utopia (nemat strach znova experimentovať), myslíme si, že na pochopenie súčasných problémov musíme preskúmať podstatu narušeného regiónu. Možno, že Návrat do budúcnosti znie lepšie! Možno, že tým všetkým sa spoločnosť vyznačuje a navyše je tu tlak sociálnych sietí (alebo ak chcete, kríza tradičných médií), kde sa každá zásadná téma delí na tábory: tradičné delenie postagrárnej spoločnosti na mestá a vidiek, respektíve inteligencia (alebo umelci) a fyzicky pracujúci ľudia, liberálne obyvateľstvo a tradičný konzervativizmus. Vlastenecký slogan „Make Slovakia Great Again“ je v hmle, sprevádzaný nedôveryhodnosťou a nevraživosťou ku všetkému novému, no zároveň pripravenosťou uveriť všetkému populistickému, vrátane hoaxov a mytológií, ktoré začínajú naberať nebezpečnú úroveň normatívnosti v politickej a spoločenskej diskusii. Pri projektoch podobných nášmu hovoríme o dôveryhodnosti, jazyku (zrozumiteľnosť) a lokálnejšom prístupe ku všetkému (a každému) novému. Zlepšovať (v konzervatívnom politickom zmysle slova) nefungujúci systém je komplikované, ale je to nevyhnutné, keď čelíme dôležitým výzvam, akými sú klimatické zmeny a umierajúca krajina. Utopický (transdisciplinárny a futuristický) projekt, ktorého ambíciou je posunúť sa za tieto predely, spojiť sily (v duchu Bienále 2025 gens) prírody, ľudskej kreativity a technológie sa musí snažiť pochopiť podstatu fungovania spoločnosti. Ak hovoríme o postkapitalizme, postuhlíkovej spoločnosti, obehovej ekonomike či neraste, hovoríme o sociálnej synergii a jej udržateľnosti. Preto, keď Carlo Ratii v súvislosti s Bienále 2025 hovorí: "V roku 2025 bude zhustené do jediného slova pre oba jazyky prostredníctvom spoločného latinského precedensu: intelligens. Názov Intelligens je spojený s moderným výrazom "inteligencia". “, ale evokuje aj širší súbor súvisiacich významov. V skutočnosti je posledná slabika „gens“ v latinčine pre „ľudia“. Objavuje sa nový, fiktívny koreň, ktorý naznačuje budúcnosť inteligencie, ktorá je inkluzívna, mnohoraká a nápaditá nad rámec dnešného limitujúceho zamerania sa na AI.", chápeme kolektívnu (toto slovo môže byť problematické v postkomunistických krajinách - snažíme sa to spochybňovať, pričom máme na pamäti túto citlivosť) inteligenciu nielen ako formu spolupráce na projektoch (kreatívne inovácie), ale aj pokus o celospoločenské uzdravenie a zmierenie, presmerovanie negatívnych trendov.

Znamená to tiež, že riešenie krízy nie je len v ekonomike, ale aj v umení (vizuálne formy + krása) a vzdelávaní. Okrem toho sme svedkami všeobecného negativizmu, rôznych manipulácií a relativizmu a ako hovorí Rutger Bregman ( Human-kind ), sledovanie správ neprospieva ľudskej psychike. Keď sa však pozrieme na to, ako ľahko je spoločnosť manipulovaná politickou propagandou šíriacou sa ako záplava demokratickými sociálnymi sieťami, musíme uznať, že by sa to dalo realizovať aj opačným (pozitívnym) smerom. Ako všeobecne známa indiánska legenda o dvoch vlkoch, ktorých každý chováme v sebe: dobrých a zlých a môžeme sa rozhodnúť, ktorého nakŕmiť. V našom transdisciplinárnom projekte hľadania budúcnosti vidieka budeme skúmať tieto možnosti: harmónie, prosperity a ozdravenia spoločnosti v rámci sociálnej činnosti.

KĽÚČOVÍ PARTNERI
Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) je nezávislý orgán Európskej únie založený v roku 2008 s cieľom posilniť inovačný proces v celej Európe. Tri „hlavné piliere“ činností EIT sú: programy a kurzy podnikateľského vzdelávania v celej Európe, ktoré menia študentov na podnikateľov; Služby zakladania a urýchľovania podnikania, ktoré škálujú nápady a začínajúce podniky; a výskumné projekty založené na inováciách, ktoré premieňajú nápady na produkty spájaním partnerov, investorov a odborných znalostí. EIT Culture & Creativity je rozsiahle európske partnerstvo verejných a súkromných zainteresovaných strán z Európskeho kultúrneho a kreatívneho sektora a priemyslu (CCSI). Začíname našu cestu podporovanú Európskym inovačným a technologickým inštitútom, orgánom Európskej únie. Predstavujeme si, že kultúra a kreativita vedú k udržateľnej tvorbe hodnôt a rastu pre zelenú, digitálnu a sociálnu transformáciu Európy.

CIKE
Creative Industry Košice je nezisková organizácia, ktorá sa zaoberá podporou a rozvojom kultúrneho a kreatívneho priemyslu (CCI). Zvyšuje kvalitu života v meste rozvíjaním jeho tvorivého potenciálu, vyhľadáva a podpore talentovaných jednotlivcov, ponúka vzdelávacie, networkingové a pracovné príležitosti a prispieva tak k trvalo udržateľnému rozvoju mesta. Verí, že spolupráca a rozhodovanie založené na kreatívnom prístupe prinášajú tie najlepšie riešenia. História CIKE sa začína v roku 2008, kedy bola založená nezisková organizácia Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry s cieľom dodať jeden z najvýznamnejších projektov pre mesto Košice a po úspešnej kandidatúre ho aj zrealizovať. V septembri 2015 sa premenovala na Creative Industry Košice. Nezisková organizácia s bohatou históriou v projektovom manažmente sa ujala agendy rozvoja medzinárodnej spolupráce, profesionalizačných programov, vzdelávania, mobilít a umeleckých rezidenčných pobytov.

ČASOVÁ OSA PROJEKTU

fáza A máj 2024
IDEATION + RESEARCH všetky výstupy a podrobnosti - aktualizácia správy a vyhlásenia
WORKSHOP KOSICE SK

fáza B jún - september 2024
DESIGN PHASE predbežné výsledky
WORKSHOP NEW YORK

fáza C október - november 2024
FINAL DESIGN + CONFERENCE univerzity sa pripájajú na zimný semester - workshop a/alebo panel na konferencii
KOŠICE SK

fáza D december - január 2025
BOOK AND EXHIBITION zber a vyhodnotenie všetkých výstupov

fáza E 2025+
Bienále architektúry 2025

EIT CC FLAGSHIP PROJEKT

COMING OUT publishing + výstavy v centrách EIT: Košice SK, Bologna IT, Barcelona ESP, Amsterdam NL, Viedeň AUT, Helsinki FIN + Praha CZ, New York USA, Soul KR